Dan planeta Zemlje

                                          Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlje obilježava se svake godine 22. travnja diljem svijeta raznim aktivnostima kojima se želi potaknuti ljude na očuvanje naše drage planete Zemlje. Narednih nekoliko godina naša je Zemlja suočena s brojnim problemima u području klime i okoliša  No, upravo zato će Europa do 2050. godine postati prvi klimatski neutralni kontinent. Naša domovina Hrvatska, također je uključena provedbom različitih međunarodnih sporazuma, aktivnim smanjenjem emisija stakleničkih plinova i očuvanjem ekosustava te bioraznolikosti.“

ZANIMLJIVOSTI O NAŠOJ PLANETI:

Naš planet, taj treći kamenčić od Sunca, star je preko 4.5 milijardi godina i dom je 7.6 milijardi ljudi, i jedini je planet čije hrvatsko ime nije izvedeno iz starogrčkog ili latinskog jezika, Zemlja, pekrasni je planet na kojemu živimo. Zemlju često nazivamo vodeni ili plavi planet. Oko 71% Zemljine površine prekrivaju mora i oceani. Zemljina atmosfera se pretežno sastoji od dušika (71%), kisika (21%) i vodene pare (1%). Unutrašnjost Zemlje razdijeljena je u više slojeva, koji su drugačijeg sastava i svojstava.

OVO SU NEKOLIKO „MALIH“ A ZAPRAVO OGROMNIH STVARI KOJE MOŽEMO UČINITI ZA OČUVANJE NAŠE PLANETE ZEMLJE:

  • Isključiti električne uređaje kad ih ne koristimo
  • Zatvoriti vodu dok peremo zube
  • Ugasiti svjetlo kad izlazimo iz prostorije
  • Umjesto plastičnih čaša koristiti staklene, izbjegavati plastične tanjure, posude i pribor za jelo
  • Obične baterije zamjeniti punjivim baterijama
  • Razvrstavati otpad i odlagati ga u predviđene kontejnere
  • Kupovati organsku hranu koja nije tretirana kemikalijama ili sredstva za higijenu koja nose oznaku da su od prirodnih sastojaka
  • Posaditi drvo ili uzgajati kućne biljke jer one potiču pročiščavanje zraka
  • Zamijeniti stare žarulje s LED-lampicama.
  • Upotrebljavati javni prijevoz ili još bolje šetati ili voziti bicikl.
  • Donirati staru odjeću i stvari

 

 

RADIONICE U NAŠOJ ŠKOLI

Dan planeta Zemlje svake godine u našoj školi obilježava se na ekološki prihvatljive i edukativne načine. Ove godine smo koristili razne otpadne materijale poput stare odjeće,iskorištenih naočala,posuda i još mnogo toga kako bi izradili nešto sasviim novo i drugačije. Učenici naše škole imali su priliku izrađivati instrumente,novi papir od starog iskorištenog papira, reklame koje potiču razvijanje ekološlke svijesti,životinja od kartona i novih odjevnih predmeta. Svaka radionica je bila posebna na svoj način a nešto više o svakoj radionici ispričat će vam i naši učenici koji su sudjelovali u njima! U obje smjene radionice su bile identične kako bi svi učenici mogli isprobati razne stvari.

Radionica 1-

Voditelji prve radionice bili su profesorica Spomenka Gorgiev  iz biologije i profesorica povijesti Biserka Stančin-Lukić. Nešto više o ovoj radionici ispričati će vam učenica sedmog razreda:

Ena Čamdžić 7.c: U ovoj radionici smo izrađivali razne životinje uz pomoć tjestenine. Meni se jako svidjela ta radionica jer je bilo zabavno i svi smo se zajedno podružili i naučili smo da od nečega što imamo doma možemo izraditi zanimljive stvari.

Radionica 2-

Voditelji druge radionice bili su profesor Nenad Fruth iz tehničke kulture i informatike i profesorica engleskog jezika Sandra Jakšić. Nešto više o ovoj radionici ispričati će vam učenik sedmog razreda koji je sudjelovao u radionici:

Matija Balen 7.c: Mi smo izrađivali prezentacije o PP i NP Hrvatske. Bilo nam je jako zanimljivo i poučno!

Radionica 3-

Voditelji treće radionice bili su profesorica Josipa Pentić iz likovne kulture, profesorica Ivana Pekas iz njemačkog jezika i profesorica Andrea Gašpar iz engleskog jezika.

Lorena Holenda 7.c: U ovoj smo radionici od biorazgradivih materijala poput kartona izrađivali instrumente(violinu i frulu) u tehnici zvanoj asamblaž, a inspiracija nam je bio umjetnik Pablo Picaso. Ova mi se radionica svidjela jer smo uz veliki trud uspjeli napraviti nešto jako zanimljivo i lijepo.

Valentino Poljanec 5.c: Meni se također svidjela radionica, inspirirali smo se velikim umjetnicima te sam uživao i zabavio se.

Radionica 4

Voditelji četvrte radionice bile su profesorica Marijana Krilić iz matematike i informatike i profesorica Ivana Bilić iz hrvatskog jezika.

Mihael Nosek 7.c: Ova radionica mi se jako svidjela, bilo nam je jako zabavno jer smo snimali reklame koje smo i kasnije predstavili u holu škole.

Radionica 5

Voditelji pete radionice bile su profesorice Tanja Maravić i Marijana Grubišić iz matematike .

Matija Živanović 7.a: Na početku radionice profesorice su nam pričale nešto više o našoj planeti Zemlji, te smo se potom podijelili u manje grupice i izraađivali razne stvari od recikliranih materijala.

Radionica 6

Voditelji šeste radionice bile su profesorice Ivana Grizelj iz hrvatskog jezika i Marija Šamin iz vjerunauka .

Janko Pavlić 7.c: Ova radionica mi se jako svidjela,bilo nam je jako zanimljivo jer smo od starih odjevnih predmeta izradili nešto novo i zanimljivo i kasnije to sve pokazali u holu škole.

Radionica 7

Voditelji sedme radionice bile su profesorice Slavenka Hinić Tešović iz geografije i Jasna Jegić iz glazbene kulture. U toj radionici učenici su uz pomoć glazbala proizvodili ritam i melodiju i na kraju složili kratku pjesmu s elemntima iz prirode.

Radionica 8

Voditelji osme radionice bili su profesori Marko Čale iz vjerunauka i profesor Marko Bambir iz fizike i informatike.

Lana Pilimini 5.c: Na radionici u prvom djelu radili smo papir, a u drugom djelu dok smo čekali da se papir osuši na 3D printeru smo napravili žetone za kolica i na njih stavili znak za reciklažu.Radionica mi se svidjela zato sto je bilo zabavno i zanimljivo. Puno smo se zabavljali i šalili

Radionica 9

Voditelji osme radionice bili su profesor Vedran Jež iz hrvatskog jezika i profesorica Natalia Radanović iz tjelesne i zdravstvene kulture.

Sara Pranklin 7.c: U ovoj radionici izrađivali smo makete planete Zemlje po našoj viziji i svi smo se odlično zabavili.

Na kraju tog dana svi su sretno i zadovoljno otišli svojim kućama nakon napornog i marljivog rada.

Lorena Holenda, 7.c