Intervju s profesoricom Nataliom
Intervju s profesoricom Nataliom
1.Zašto je bavljenje sportom važno i kako utječe bavljenje nekom fizičkom aktivnosti na naše zdravlje?
Zamislite jedno poslijepodne provedeno sa svojim prijateljima igrajući lovice, skrivača, košarku ili nogomet. Sigurno se nakon takvog druženja osjećate sretno, ispunjeno, kao da ste „napunili baterije“. Umorni ste ali zadovoljni. Spremni ste za pisanje zadaće ili čitanje neke knjige. Bavljenjem tjelesnom aktivnošću ili sportom jačamo mišiće i kosti, a time smanjujemo mogućnost povreda i deformacije kralježnice. Ako smo izabrali sport u kojemu uživamo, osjećamo se sretno, zadovoljno i smireno. Redovitim vježbanjem bolje održavamo tjelesnu težinu i smanjujemo rizik obolijevanja od nekih bolesti kao što su dijabetes i srčane bolesti.
2. Koje su najbolje vježbe za istezanje poslije fizičkog napora?
Vježbe istezanja (fleksibilnosti) bi trebale biti sastavni dio treningai one se izvode na samom kraju vježbanja. Te vježbe pomažu u sprječavanju ozljeda mišića i zglobova. Najbolje je napraviti vježbe istezanja za sve mišićne skupine s naglaskom na one mišiće koji su se jako opteretili na treningu, npr. ako su se izvodile vježbe za jačanje mišića nogu, onda se isti ti mišići trebaju istegnuti da ne bi došlo do upale ili povrede.
3. Smatrate li da je važno biti u odličnoj formi prilikom izvođenja nekih težih vježbi ili mislite da se pravilno izvođenje takvih vježbi stekne postepeno?
Obje tvrdnje su točne. Treba se postepeno povećavati opterećenje mišića, jer će u protivnom doći do ozljeda, povreda i veće štete na organizam nego dobrobiti. Redovitim vježbanjem i s puno truda i volje dolazi se do ostvarenja ciljeva.
4. Kada bi trebali zadnje jesti prije fizičkog napora/treninga?
Stručnjaci kažu da bi idealno bilo jesti sat vremena prije tjelesne aktivnosti. Može obrok biti i 30 minuta prije vježbanja, ako ne stignete prije, ali nemojte jesti pretešku hranu niti se prejesti jer će vam biti zlo na treningu. To znači da možete pojesti bananu, a ne pohano s krumpirićima. To ostavite za nakon treninga. Važno je da imate raznovrsnu prehranu tijekom cijelog dana i da pijete puno vode, ne gaziranih i slatkih napitaka.
5. Po vašem iskustvu, koji sport ili fizička aktivnost vama oduzme najviše energije tijekom vježbanja?
Ja sam u mladosti trenirala košarku i imam puno lijepih uspomena iz tog doba, od prijateljstava do putovanja i druženja. To je sport u kojem uživam, nakon kojeg se super osjećam, umorno ali zadovoljno i sretno. Preporučila bih svakome da nađe sport ili neku tjelesnu aktivnost koja će ga ispunjavati i psihički i fizički.