Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti
Ženama i djevojkama u znanosti posvećen je dan 11. veljače. Taj nas dan potiče na razmišljanje o ravnopravnosti spolova i promicanju uloge žena u znanstvenim područjima. Ove godine poklopio se i s Danom sigurnijeg Interneta.
Učenici 2.b razreda, tim povodom, upoznali su se s biografijom dvije neobične znanstvenice Hedy Lamarr i Ade Lovelace čiji je rad imao utjecaj i na Internet. Hedy Lamarr bila je glumica i istraživačica koja je živjela u 20. st. Njezin je rad položio temelj za razvoj Wi-Fija i Bluetootha, tehnologija koje mi danas rabimo. Izumila je i novu vrstu semafora kao i tabletu koja običnu vodu pretvara u gaziranu i pomogla osmisliti nove oblike zrakoplova.
Ada Lovelace bila je matematičarka i jako ju je zanimalo letenje. Živjela je u 19. st. Ada je napisala prvi računalni program u povijesti. Opisala je računalo, davno prije nego što se izumilo suvremeno računalo.
U knjizi „Priče za laku noć za mlade buntovnice 1. i 2. dio“ Francesca Cavallo i Elena Favilli, vidjeli smo još znanstvenica koje su svojim izumima mjenjale svijet. Mnoge su žene podnjele velike žrtve u ime znanosti.
Iako čine tek 30% svjetskih znanstvenika, inženjera i matematičara, žene i djevojke i dalje predvode inovacije i revolucionarna istraživanja. Rade na projektima koji spašavaju život, istražuju svemir i postavljaju temelje za razumijevanje strukture svijeta.
I zato poruka budućim znanstvenicama „ Vi ste obećanje, vi ste snaga, ne uzmičite pa će se svi razmaknuti da vam naprave mjesto.“ RH
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.