Sportovi
SPORTOVI
Želiš se početi baviti nekom sportskom aktivnosti, a i dalje ne znaš što odabrati? Onda nastavi čitati i pogledaj neke od sportova kojim se bave naši učenici, a na kraju svakog predstavljanja sporta možete pročitati mišljenja naših učenika.
1.Odbojka
Odbojka je timski sport u kojem su dvije ekipe od po šest igrača razdvojene mrežom. Svaki tim pokušava postići bodove prizemljivši loptu na teren druge momčadi prema organiziranim pravilima. U našoj školi možete doći i početi se baviti ovim sportom, a vodi ga profesorica Natalia. Prilagođena je za sve od 1. do 8.razeda ove škole.
Ja jako volim odbojku jer je za mene jako zabavan sport, a pogotovo zato što ga treniram sa svojim prijateljima i uvijek nešto novo naučim.
(profesionalna odbojka ) ( tim Oš Braće Radić)
2.Rukomet
Rukomet je ekipni sport s loptom, u kojem se natječu dvije momčadi s po 7 igrača na svakoj strani. Osnovni cilj igre jest loptom pogoditi označeni prostor gola. Lopta se između igrača dodaje rukama, slično kao u košarci, ali s nešto manjom loptom te uz drugačija pravila vođenja lopte. Rukometom se možete početi baviti u klubovima :
Rukomet me je naučio kako da podnesem poraz, kako da proslavim pobjedu. Isto tako, naučio me što znači prava ljubav. Ne mogu objasniti zašto mi je rukomet sve na svijetu….
Paola Budeš (6.c)
Treniram rukomet 3 godine i smiruje me. Na utakmicama mogu izbaciti sav svoj bijes.
Elena Ćirić (6.c)
3. Ples
Ples je ritmično pokretanje tijela prema ritmu glazbe (rjeđe bez glazbe), pojedinačno, u parovima ili u skupinama. Plesne forme:
A klubovi u kojima se možete početi baviti plesom su:
- Jahanje
Jahanje je sport u kojem jahač upravlja konjem, a postoje više vrsta jahanja prema namjeni, odjeći te terenu.
1.Dresurno jahanje
Dresurno jahanje ili dresura je jahački stil u kojem konj i jahač u potpunom skladu izvode prijelaze između hoda, kasa i galopa, te na višem nivou izvode komplicirane figure Visoke škole. Glavno upravljačko tijelo na međunarodnoj i nacionalnoj razini je Fédération Équestre Internationale (FEI), koji određuje pravila natjecanja te brine za dobrobit konja koji se natječu u ovoj disciplini.
2.Preponsko jahanje
Smatra se najpopularnijom jahačkom disciplinom, te je još davne 1900. godine uvrštena među olimpijske sportove. Glavno upravljačko tijelo na međunarodnoj i nacionalnoj razini je Fédération Équestre Internationale (FEI), koji određuje pravila natjecanja, a Hrvatski konjički savez je primljen u članstvo 1992. godine.
Parkur s preponama može biti postavljen na travnatoj ili pješčanoj podlozi, a sastoji se od 10 do 16 prepreka
- Western jahanje
Western jahanje pojavljuje se na zapadno američkim ranchevima negdje nakon 1500. godine. Western jahaća oprema velikim dijelom naslijeđena je od španjolskih konkviskadora, točnije od španjolskih vaquerosa. Tada nastaje i western sedlo, prilagođeno dugotrajnom (cjelodnevnom, pa i višednevnom) radu na konju. Sedlo je stoga duboko, udobno i masivno. Rog na western sedlu koristio se za vezanje goveda. Tako nastaje i poznati ”kaubojski” stil jahanja jednom rukom, jer je druga trebala biti slobodna za rad, pa se razvijalo upravljanje laganim pritiskom uzengija na konjski vrat. Štoviše, razvija se i potpuno upravljanje konjem nogama, kako bi, prema potrebi, obje ruke jahača bile oslobođene za rad.
Ja treniram jahanje vec godinu dana, i jedan je od sportova u kojeg sam se zaljubila, i nikad neću odustati od njega. Za mene jahanje nije samo trofeji i nagrade, već je ljubav prema životinjama s kojim radim svaki dan.
Lorena Holenda 6.c
A za ostale sportove možete pronaći i ovdje:
https://skolski-sport-zg.hr/index.php?rubrika=odmorko
Napisala: Lorena Holenda (6.c)
Trebate biti prijavljeni kako bi objavili komentar.